Google Zdjęcia wyszukuje i pozwala kopiować teksty ze zdjęć

Google Zdjęcia wyszukuje i pozwala kopiować teksty ze zdjęć
Nowa funkcja aplikacji Google Zdjęcia umożliwia wyszukanie fotografii z tekstem. Użytkownik może zaznaczyć, skopiować i wkleić do innej aplikacji dowolny fragment tekstu ze zdjęcia. Według informacji serwisu CNET, usługa jest w trakcie implementacji. Jeśli użytkownik nie ma jeszcze dostępu do niej, to musi po prostu czekać i sprawdzać aktualizacje.

Funkcja ta w rzeczywistości jest częścią aplikacji Google Obiektyw (Lens), która dostępna jest na rynku polskim od ubiegłego roku. Google Zdjęcia korzystają z OCR-a wbudowanego w Obiektyw. Niestety aplikacja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich urządzeń, więc na razie pełną gamą możliwości wyszukiwania, zaznaczania i kopiowania tekstu ze zdjęć i innego rodzaju ilustracji cieszyć się będą tylko niektórzy użytkownicy smartfonów.

Google Zdjęcia to usługa udostępniania i przechowywania zdjęć zapowiedziana przez Google w maju 2015 roku a następnie oddzielona od sieci społecznościowej Google+, zamkniętej w kwietniu br. Aplikacja umożliwia użytkownikom bezpłatne, nieograniczone możliwości przechowywania zdjęć o rozdzielczości do 16 megapikseli i filmów o rozdzielczości do 1080p.

Serwis automatycznie analizuje zdjęcia, identyfikując różne cechy wizualne i tematy, rozpoznaje twarze, grupując podobne twarze (funkcja ta jest dostępna tylko w niektórych krajach ze względu na przepisy o ochronie prywatności), geograficzne punkty orientacyjne, oraz obiekty, w tym budynki, zwierzęta, żywność i inne. Różne formy uczenia się maszynowego pozwalają rozpoznawać zawartość zdjęć, automatycznie generować albumy, animować podobne zdjęcia tworząc krótkie wideo, wyświetlać wspomnienia z przeszłości oraz poprawiać jakość zdjęć i filmów wideo.

źródło: www.cnet.com