Hayabusa-2 pobiera próbki - OSIRIS-REx wciąż bada teren

Hayabusa-2 pobiera próbki - OSIRIS-REx wciąż bada teren
Sonda Hayabusa-2 powtórnie wylądowała na asteroidzie Ryugu, aby pobrać próbki skał z dziesięciometrowego krateru, który wykonała w kwietniu techniką "strzału" w powierzchnię ciała kosmicznego. Japońska misja przebiega więc zgodnie z planem i prawdopodobnie nic nie stanie na przeszkodzie lotowi powrotnemu z próbkami na pokładzie, który zacznie się pod koniec br.

Statek kosmiczny wykonał również serię zdjęć przed zbliżeniem się do powierzchni Ryugu i po nim. Fotografie wyraźnie ukazują wypełniony gruzem krater, który zbombardowała kilka miesięcy temu Hayabusa-2, jak również wyrzucone wówczas w przestrzeń odłamki.

Tymczasem amerykańska OSIRIS-REx zajmuje się mapowaniem prawie pięćsetmetrowej asteroidy Bennu w celu znalezienia miejsca, w którym zostanie pobrana próbka o wadze 60 g. Wystrzelona 8 września 2016 r. sonda OSIRIS-REx znalazła się w pobliżu Bennu 3 grudnia 2018 r. i 28 dni później weszła na jej orbitę. Ma pobrać próbkę w połowie 2020 r., a następnie wrócić na Ziemię we wrześniu 2023 r.