Przenośny klimatyzator w Twoim podkoszulku

Przenośny klimatyzator w Twoim podkoszulku
Sony ma nowy sposób na upały - kieszonkowy klimatyzator, który możesz nosić na sobie!

 

Przenośny klimatyzator o nazwie Reon Pocket jest mniejszy od przeciętnego telefonu komórkowego. Nosi się go na karku, w ukrytej kieszeni specjalnego podkoszulka. Do działania wykorzystuje tzw. efekt Peltiera. Jest to zjawisko termoelektryczne polegające na pochłanianiu (bądź wydzielaniu) energii cieplnej pod wpływem przepływu prądu elektrycznego przez złącza. W wyniku pochłaniania energii na jednym ze złączy i jej uwalnianiu na drugim powstaje pomiędzy nimi różnica temperatur. Moduły wykorzystujące efekt Peltiera znajdują zastosowanie w urządzeniach chłodniczych (np. przenośnych lodówkach), komorach klimatycznych czy przy chłodzeniu procesorów komputerowych. 

 

Reon Pocket do zasilania wykorzystuje prosty akumulator litowo-jonowy. Na jednym ładowaniu może pracować przez ok. 90 minut. Do ustawienia pożądanej temperatury potrzebny jest smartfon z aplikacją, który z klimatyzatorem połączy się przez Bluetooth. Urządzenie jest całkowicie wodo- i pyłodporne.

 

Kieszonkowy klimatyzator będzie - jak na razie - dostępny tylko w Japonii w cenie ok. 14 080 jenów (nieco ponad 500 złotych). Jego powstanie uzależnione jest od wyników kampanii crowdfundingowej prowadzonej na platformie Kickstarter. Celem kampanii jest zebranie kwoty 66 000 000 jenów (równowartość ponad 2,4 mln złotych).

 

Źródło: hitechnewsdaily.com

Piotr Fic