Musk demonstruje wielką rakietę dla setek pasażerów

Musk demonstruje wielką rakietę dla setek pasażerów
Prezes SpaceX Elon Musk zaprezentował w Boca Chica w Teksasie prototyp rakiety nowej generacji, znaną pod nazwą Starship. Zadaniem tego statku kosmicznego ma być przewiezienie setek pasażerów w kosmos, na Księżyc i na Marsa. Na tle olbrzymiego prototypu pojazdu, Musk zapowiedział, że statek kosmiczny może polecieć na orbitę już za pół roku, a pierwszych pasażerów w locie na wysokość około 20 tysięcy metrów zabrać jeszcze w przyszłym roku.

Prototypowa rakieta ma wysokość ponad 50 metrów i wyposażona jest w trzy silniki Raptor nowej generacji produkcji SpaceX. Jej celem jest przetestowanie możliwości startu i lądowania oraz sprawdzenie systemu odzysku rakiety, gdyż ostateczny pojazd Starship ma być systemem w pełni nadającym się do ponownego użycia. Prototyp ma wykorzystywać tę samą technikę, którą SpaceX wykorzystuje do lądowania obecnie używanych rakiet.

Według zapowiedzi Muska, na orbitę okołoziemską poleci trzecia wersja, Starship Mark 3. Wcześniejsze loty mają mieć charakter suborbitalny. SpaceX wykorzystuje w konstrukcji stal nierdzewną, co zdaniem szefa firmy jest dużo tańsze niż konstrukcje w laminatów i włókien. Kolejne wersje Starshipów byłyby wykonywane z pojedynczych arkuszy stali, na miejscu kształtowanych w pierścienie i łączonych za pomocą jednego spawu. Mają być cieńsze, przez to lżejsze i tańsze.

Źródło: www.theverge.com

Mirosław Usidus