Taksówki latają nad Sekwaną

Taksówki latają nad Sekwaną
Prawdziwa rewolucja czeka wkrótce paryski transport publiczny. Nad Sekwaną przetestowano jedyne w swoim rodzaju “latające taksówki”. Nowatorski pojazd może trafić do użytku już w przyszłym roku.

The Bubble, zwany też “latającą taksówką”, to pojazd elektryczny działający na podobnej zasadzie jak wodolot. Pod jego niewielkim kadłubem znajdują się specjalne, przypominające skrzydła płaty nośne, które pozwalają mu unosić się nad wodą. Dzięki temu taksówka może osiągać prędkość nawet 18 węzłów (ponad 30 km/h) nie generując przy tym nadmiernego hałasu. Paryż od lat zmaga się zarówno z przepełnioną komunikacją miejską, jak i z wysokim poziomem zanieczyszczeń powietrza. Takie przyjazne środowisku rozwiązanie może więc stanowić przyszłość tak gęsto zaludnionego miasta.

Pojazd w akcji można zobaczyć w poniższym materiale video:

Nowatorski wynalazek stworzony został przez francuski start-up SeaBubbles. Koszt jego produkcji wynosi około 200 000 euro. Cena detaliczna nie jest jeszcze znana.

Trójwymiarowa wizualizacja portu “latających taksówek” na Sekwanie

 

Projekt rozwijano w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii z uwagi na skomplikowane regulacje prawne związane z francuską żeglugą śródlądową. Pomimo problemów z lokalną policją w tym miesiącu udało się wreszcie przeprowadzić test pojazdu nad Sekwaną.

Ekipa start-upu SeaBubbles na pokładzie taksówki
 
Źródła: www.euronews.com, www.seabubbles.fr
 
Piotr Fic