Robot wyskakujący z wody na ponad 20 metrów

Robot wyskakujący z wody na ponad 20 metrów
Naukowcy z Imperial College London i szwajcarskich federalnych laboratoriów materiałoznawstwa i technologii opracowali robota inspirowanego biologicznymi formami życia, który jest w stanie zarówno pływać, jak i, w razie potrzeby, wydostać się z wody, a następnie poruszać się, ślizgając na jej powierzchni. Artykuł opisujący ich pracę został niedawno opublikowany w czasopiśmie „Science Robotics”.

Co imponujące, robi to bez użycia jakichkolwiek tłoków czy zaworów. Zamiast tego pompuje wodę przez komorę zawierającą proszek węglika wapnia w celu wytworzenia acetylenu. Gaz ten jest następnie zapalany, co wypycha robota w górę. Wystarczy niewielka ilość węglika wapnia i minimalna ilość wody, aby napędzić drona do skoków na wysokość 26 metrów.

Urządzenie jest jeszcze w stosunkowo wczesnym stadium rozwoju. Po udowodnieniu koncepcji działania badacze planują zbadanie możliwości zastosowania nowych materiałów, które mogłyby uczynić robota bardziej wydajnym i efektywnym. Poszukują również partnerów, zwłaszcza podmiotów prowadzących badania ekologiczne, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani wykorzystaniem ich konstrukcji w terenie.

 
Źródło: robotics.sciencemag.org
 
Mirosław Usidus