Implanty pamięci pomagają ptakom uczyć się śpiewać

Implanty pamięci pomagają ptakom uczyć się śpiewać
Badaczom z teksaskiej uczelni UT Southwestern udało się zaimplantować w mózgu ptaka pamięć o melodii, której następnie ptaki uczyły się śpiewać. Studium opublikowane w "Science” opisuje sposób, w jaki naukowcy aktywowali obwód neuronowy z wykorzystaniem techniki zwanej "optogenetyką”, która wykorzystuje światło do monitorowania i kontrolowania aktywności komórek mózgowych i była już opisywana na łamach "MT”.

Naukowcy wykorzystali zeberki timorskie, ponieważ ich rozwój wokalny przypomina ludzki. Na wczesnym etapie życia ptaki słyszą śpiew rodziców, zapamiętując nuty. Uczą się powielać zachowania w procesie tysięcy ćwiczeń. Kontrolując optogenetycznie interakcję pomiędzy dwoma regionami mózgu, zespół pod kierownictwem dr Todda Robertsa zakodował w mózgu ptaszków, które nie miały okazji uczyć się od rodziców, sztuczne wspomnienia. Czas trwania każdej nuty odpowiadał czasowi, przez jaki światło podtrzymywało neurony w stanie aktywności. Im krótsza ekspozycja na światło, tym krótsza nuta. Ptaki wykorzystały zaimplantowaną pamięć do uczenia się piosenek.

Trzeba wyjaśnić, że uczyły się wciąż z udziałem swoich rodziców, choć dzięki implantowi pamięci - nieco szybciej. "Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednie techniki, to możemy hipotetycznie nauczyć ptaka śpiewać swoją piosenkę bez jakiejkolwiek interakcji z rodzicem,” mówi doktor Roberts. "Ale daleko nam jeszcze do tego”. Oczywiście technika ta, jeśli uruchomić wyobraźnie, jest szalenie obiecująca z punktu widzenia zastosowań w edukacji i leczeniu różnych deficytów związanych z mózgiem. Jak zaznacza jednak Roberts, ludzki mózg jest dużo bardziej złożony niż ptasi, i technika szybkiej nauki przez implantowanie pamięci, to wciąż bardzo odległa przyszłość.

Źródło: phys.org

Mirosław Usidus