Najmniejszy czujnik obrazu na świecie do zastosowań medycznych

Najmniejszy czujnik obrazu na świecie do zastosowań medycznych
Najmniejszy dostępny komercyjnie czujnik obrazu na świecie to urządzenie, stworzone przez firmę OmniVision do obrazowania medycznego. 40-kilopikselowy (200 x 200 pikseli) sensor obrazu umieszczony wewnątrz miniaturowej kamery ma rozmiary zaledwie 0,575 mm x 0,575 mm ma pozwolić zajrzeć do wnętrza najwęższych naczyń krwionośnych w organizmie człowieka.

Oświetlony tyłem przetwornik CMOS o przekątnej 1/36 cala oferuje efektywną rozdzielczość 200x200 pikseli, która może nie brzmi zbyt imponująco, ale jest całkowicie wystarczająca dla proponowanych zastosowań. Umieszczona w module CameraCubeChip kamera ma pole widzenia 120 stopni, „rozszerzony zasięg ostrości” 3 mm - 30 mm i jest w stanie rejestrować obrazy o wspomnianej już rozdzielczości 40 kilopikseli a także obraz wideo z prędkością do 30 klatek na sekundę.

„Wcześniej zabiegi w najmniejszych anatomicznie częściach ciała były wykonywane albo na ślepo, albo z wykorzystaniem obrazów z fiberoskopów o niskiej rozdzielczości, ponieważ dostępne kamery były zbyt duże, a endoskopy wielokrotnego użytku nie były opłacalne w tych zastosowaniach,” wyjaśnia Aaron Chiang, dyrektor ds. marketingu w OmniVision w komunikacie prasowym firmy. „Moduł kamery o rozmiarach zbliżonych do grubości wafli krzemowych OVM6948 oferuje kompaktowe, wysokiej jakości rozwiązanie dla jednorazowych przewodów prowadzących, cewników i endoskopów”.

Źródło: Engadget