Wi-Fi z zasięgiem większym o ponad 60 metrów

Wi-Fi z zasięgiem większym o ponad 60 metrów
Zespół badaczy z Uniwersytetu Brigham Young w Utah opracował nowy protokół - On-Off Noise Power Communication (ONPC), który umożliwia wysyłanie i odbieranie sygnału WiFi na znacznie większą odległość – jak podają naukowcy – nawet ponad 60 metrów. Nie jest wymagany żaden nowy sprzęt, wyłącznie oprogramowanie.

Badacze koncentrowali swoje wysiłki połączeniach sieci urządzeń w rodzaju Internet of Things (IoT) (np. czujników) za pomocą WiFi. Zwykle są to urządzenia o bardzo niskiej mocy i bardzo niskich wymaganiach dotyczących szybkości przesyłania danych. ONPC umożliwia sieci WiFi utrzymanie stabilnego połączenia z prędkością zaledwie 1b/s (bity na sekundę). Nie chodzi tu więc o zwiększenie prędkości istniejącej sieci bezprzewodowej, ale o poprawę zasięgu i stabilności połączenia przy bardzo niskich transferach.

Rozwiązanie to może być szczególnie przydatne w przypadku czujników, które jedynie wysyłają najbardziej podstawowe informacje o swoim stanie (np. czujniki jakości powietrza lub drzwi garażowych), do czego wystarczy ów jeden bit na sekundę. nie wystarcza to do prawidłowego połączenia danych WiFi, ale wystarcza do podstawowych czujników. Do przesyłu większych pakietów danych, np. w ramach komunikacji, rozwiązanie to nie wystarcza. W trakcie badań zespół z powodzeniem wdrożył protokół ONPC wraz z do zarządzania protokołem o nazwie Stayin Alive (ang. „pozostając przy życiu”, co nawiązuje do tytułu piosenki Bee Gees), ostatecznie rozszerzając zasięg gotowego urządzenia 67 metrów poza zasięg standardowego Wi-Fi.

Źródło:www.ispreview.co.uk

Mirosław Usidus