MIT ma nowy sposób na komunikację i koordynację robotów w roju

MIT ma nowy sposób na komunikację i koordynację robotów w roju
Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji (CSAIL) MIT opracowało pomysłowy sposób na to, aby skonstruowane przez badaczy małe, sześcienne roboty, które mogą poruszać się samodzielnie, komunikowały się ze sobą wzajemnie i koordynowały ruchy w celu samodzielnego montażu większych elementów z kostek. Zachowanie jest opisywane przez badaczy MIT jako „nieco podobne do zachowań w ulu”.

Boty w kształcie sześcianów potrafią przemieszczać się po ziemi, w górę i w poprzek, a nawet skakać na krótkie dystanse. Zaś dzięki ostatnim udoskonaleniom wprowadzonym przez zespół pracujący nad projektem, mogą również komunikować się wzajemnie, używając identyfikatorów w postaci kodów kreskowych na swoich ściankach. Korzystając z tego systemu komunikacyjnego i możliwości poruszania się mogą w grupie wykonywać określone zadania.

Ich obecne możliwości są dość ograniczone, ale naukowcy wyobrażają sobie przyszłość, w której większa i bardziej zaawansowana wersja tego systemu może zostać wykorzystana do efektywnego rozmieszczenia botów. Mogłyby tworzyć struktury takie jak mosty, rampy, a nawet schody do użytku w sytuacjach kryzysowych lub ratowniczych. Oprócz tego mogłyby także posłużyć do zabaw i gier.

Współpracujące roboty z MIT.

Źródło: techcrunch.com

Mirosław Usidus