Lądownik księżycowy według pomysłu Boeinga

Lądownik księżycowy według pomysłu Boeinga
Swoją propozycję lądownika księżycowego, który miałby zawieźć i zabrać z powrotem amerykańskich astronautów na Księżyc do 2024 roku przedstawił koncern Boeing.

Wcześniej NASA otrzymała tylko formalną propozycję konsorcjum uformowanego przez Jeffa Bezosa z firmy Amazon, Lockheeda Martina i Northrop Grummana. Są pogłoski, że nad rozwiązaniem pracuje również SpaceX, ale żaden projekt lądownika autorstwa firmy Muska nie został upubliczniony.

Zgodnie z dyrektywami prezydenta Trumpa, NASA pracuje nad amerykańską misją na Księżyc z terminem do 2024 roku. Od końca września agencja kosmiczna w ramach programu Artemis przyjmuje projekty załogowego lądownika księżycowego. Decyzje mają zostać podjęte w ciągu kilku miesięcy.

Propozycja Boeinga zakłada pojedyncze wystrzelenie modułu lądownika za pośrednictwem systemu kosmicznego NASA (SLS), nad którym również pracuje Boeing i spotkanie z astronautami czekającymi na orbicie księżycowej, Według Boeinga, wysłanie SLS zintegrowanego modułu zejścia i elementu wznoszącego ma na celu usprawnienie misji i poprawę bezpieczeństwa załogi. Firma twierdzi, że jej plan będzie wymagał przeprowadzenia jedynie pięciu „krytycznych dla misji” operacji, w przeciwieństwie do jedenastu lub więcej, przewidywanych w konkurencyjnych planach.

Źródło: gizmodo.com