Hologramy widzialne, dotykalne i potencjalnie słyszalne

Hologramy widzialne, dotykalne i potencjalnie słyszalne
Badacze z Uniwersytetu w Sussex stworzyli animowane hologramy 3D, które można nie tylko pod dowolnym kątem oglądać, ale również dotknąć. Technika opracowana przez Brytyjczyków tym się różni od wcześniej wykorzystywanych rozwiązań holograficznych, że zamiast laserów wykorzystuje ultradźwięki a obiekty kształtowane są z miniaturowych polistyrenowych kulek.

Naukowcy przyjęli metodę podobną do tej, którą zapoczątkowali inżynierowie z Uniwersytetu Brighama Younga w Utah, USA, którzy użyli niewidzialnych laserów do wprowadzenia w stan lewitacji niewielkich drobin zawieszonych w powietrzu a następnie do manipulowania nimi, dodatkowo oświetlanymi światłem RGB, co tworzyło razem efekt obrazu 3D. W technice brytyjskiej zamiast laserów użyto dwa układy generatorów fal dźwiękowych wykorzystano do manipulacji polistyrenowymi kulkami o średnicy zaledwie dwóch milimetrów.

Fale dźwiękowe potrafią poruszać kulkami z prędkością do 32 km/h, wyrysowując kształty do rozmiarów nawet 10 centymetrów w mniej niż jedną dziesiątą sekundy. Ludzkie oko nie potrafi nadążyć za tym, co oznacza, że widz widzi gotowy trójwymiarowy kształt. A ponieważ rzeczywiście istnieją one w przestrzeni 3D a nie są jedynie dwuwymiarowym obrazem, kreowanym przez iluzję oszukującą mózg, hologramy te mogą być oglądane pod dowolnym kątem. Ponadto dzięki fizycznym komponentom – są wyczuwalne przez dotyk. Uczeni sądzą, że możliwe jest również odtwarzanie za ich pomocą dźwięku.

Demonstracja widzialnych i dotykalnych hologramów

Źródło: gizmodo.com

Mirosław Usidus