Największa na świecie wydrukowana łódź

Największa na świecie wydrukowana łódź
Na amerykańskim University of Maine zbudowano wyjątkową łódź, której kadłub powstał w całości przy wykorzystaniu technologii wielkoformatowego druku 3D.

Łódź o nazwie 3Dirigo ma 7,6 metra długości i waży ponad 2 tony. Powstała z mieszanki tworzywa sztucznego i celulozy drzewnej. Projekt bije rekordy aż w 3 kategoriach: jest to największa na świecie łódź wydrukowana w 3D i zarazem największy jednoczęściowy obiekt stworzony przy użyciu tej technologii, natomiast wykorzystana w tym celu drukarka jest największym na świecie urządzeniem tego typu.

Wspomniana drukarka powstała we współpracy z firmą Ingersoll Machine Tools. Jej obszar roboczy ma wymiary 30 x 6,7 x 3 metra. Potrafi drukować w tempie prawie 230 kg tworzywa na godzinę. Wydrukowanie całego kadłuba łodzi zajęło około 72 godziny. Na poniższym filmie można zobaczyć cały proces w przyspieszonym tempie: 

Technologia wielkoformatowego druku 3D pozwala uniknąć kłopotliwego etapu montażu końcowego wyrobu. Być może znajdzie więc w przyszłości szersze zastosowanie w produkcji. O ile oczywiście uda się ją nieco przyspieszyć.

Źródło: www.3dnatives.com

Piotr Fic