Wyścig szczurów

Wyścig szczurów
Na amerykańskim University of Richmond przeprowadzono niecodzienny eksperyment. Naukowcy nauczyli szczury laboratoryjne prowadzić małe, elektryczne samochodziki. Wydawać by się mogło, że to tylko nieco dziwaczna, zabawna ciekawostka. Okazuje się jednak, że być może uda się w ten sposób pomóc ludziom chorym na Parkinsona.

Badane szczury umieszczano w niewielkich pojazdach wykonanych z przezroczystego tworzywa sztucznego. Zwierzęta mogły samodzielnie nimi kierować z pomocą umieszczonych wewnątrz przełączników. Opiekunowie nagradzali jedzeniem każde poprawnie wykonane zadanie. Równocześnie obserwowali zmiany w aktywności szczurzych mózgów.

Jak wykazali, samodzielne prowadzenie pojazdu i nawigacja relaksuje - podobnie jak ma to miejsce u ludzi. W równoległym eksperymencie badano zachowanie zwierząt, które były w pojazdach tylko pasażerami i nie mogły same ich prowadzić. U nich poziom kortyzolu, zwanego "hormonem stresu", był znacząco wyższy. W ten sposób wykazano, że uczenie się nowych umiejętności pomaga łagodzić stres.

Twórcy badania mają nadzieję, że pozwoli to lepiej zrozumieć złożone mechanizmy takich schorzeń, jak np. choroba Parkinsona. Być może uda się w ten sposób opracować także nowe, niefarmakologiczne metody leczenia zaburzeń psychicznych.

Możecie obejrzeć jak radziły sobie szczury.

Źródło: futurism.com

Piotr Fic