Woda powszechna w atmosferach egzoplanet

Woda powszechna w atmosferach egzoplanet
Po zbadaniu próbki dziewiętnastu egzoplanet, zespół badawczy Uniwersytetu w Cambridge ustalił, że większość, czyli 14 z nich ma parę wodną w swojej atmosferze. To znacznie więcej niż się spodziewali. Jeśli chodzi o poziom zawartości wody, to jest jej jednak zwykle mniej niż oczekiwano. Badania te oprócz ogólnych wniosków o powszechności wody w kosmosie, mogą w przyszłości pomóc w poszukiwaniach życia pozaziemskiego.

Na potrzeby swojej pracy, której wyniki zostały opublikowane w "The Astrophysical Journal Letters", naukowcy zbierali dane spektroskopowe dotyczące planet przy użyciu licznych teleskopów, w tym Hubble'a i bardzo dużego teleskopu (VLT) w Chile.

Korzystając z zebranych informacji, mogli oni oszacować ilość różnych substancji chemicznych w atmosferach egzoplanet. Mają nadzieję, że ich metoda stanie się standardem do masowych badań obiektów tego typu w kosmosie.

Egzoplanety objęte badaniami obejmują szeroki zakres wielkości - od tzw. "mini-Neptunów", o masach zbliżonych dziesięciokrotności masy Ziemi po "super-Jowisze" przekraczające nawet 600 mas ziemskich - w zakresach temperatur, od prawie 20 °C do ponad 2000 °C. Podobnie jak u wielkich planet w naszym Układzie Słonecznym, ich atmosfery są bogate w wodór.

Źródło: www.cam.ac.uk

Mirosław Usidus