Kosmiczne obserwatorium znanych egzoplanet - CHEOPS - już na orbicie

Kosmiczne obserwatorium znanych egzoplanet - CHEOPS - już na orbicie
Zbudowany przez Airbusa niewielki teleskop kosmiczny CHEOPS został pomyślnie wystrzelony na orbitę z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej za pomocą rakiety Sojuz. Jego zadaniem jest charakteryzowanie i poznawanie budowy znanych już egzoplanet. Start tej misji zapowiadany był wcześniej na 2017 r. ale dopiero teraz doszła do skutku.

CHEOPS (skrót od „CHaracterising ExOPlanet Satellite”) jest pierwszą skupiona na badaniu egzoplanet misją Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jest to również pierwszy satelita zbudowany przez Airbusa dla ESA. CHEOPS będzie charakteryzował egzoplanety najbliższych nam gwiazd, koncentrując uwagę na obiektach mniejszych, o rozmiarach od bliskich Ziemi po rozmiary Neptuna. Ma precyzyjnie mierzyć ich promienie w celu określenia ich gęstości a w konsekwencji rozpoznania z czego są wykonane i w końcu próby odpowiedzi, czy jakaś egzoplaneta może być zdolna do podtrzymania życia. Satelita ma utorować drogę do przyszłych bardziej ambitnych misji, które jeszcze dokładniej badań będą ciekawe egzoplanety.

Satelita jest wyposażony w teleskop optyczny Ritchey-Chrétien o przysłonie 30 cm, zamontowany na standardowej niewielkiej platformie satelitarnej. Został on umieszczony na heliosynchronicznej orbicie o wysokości około 700 km. Rakieta Sojuz wystartowała zgodnie z planem, z pięcioma różnymi urządzeniami na pokładzie, umieszczonymi wspólnie w ładowni zbudowanej również przez Airbusa. CHEOPS oddzielił się od rakiety po dwóch godzinach i 23 minutach od startu. Okres eksploatacji CHEOPS-a wynosi co najmniej 3,5 roku.

Źródło: www.aero-news.net

Mirosław Usidus