Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nowy rodzaj perowskitów da lepsze i tańsze ogniwa słoneczne

Nowy rodzaj perowskitów da lepsze i tańsze ogniwa słoneczne
Badacze z Uniwersytetu w Buffalo stworzyli cienkie warstwy materiału o właściwościach, które są tak doskonałe, że na pierwszy rzut oka aż trudno uwierzyć, że to prawda. Błony z siarczku barowo- cyrkonowego (BaZrS3) cechują się takimi właściwościami jak wysoki poziom pochłaniania światła z bardzo dobrym transportem ładunków elektrycznych, co czyni je nieomal idealnym materiałem do zastosowań w fotowoltaice i w budowie diod emitujących światło (LED).

BaZrS3 należy do kategorii materiałów znanych jako perowskity chalkogenowe, które są nietoksycznymi, obfitującymi na Ziemi związkami. Nie jest to substancja dotychczas nieznana. Była badana i produkowana od lat 50-tych XX wieku. Firma Niagara Falls wytwarzała ją w postaci proszku. Jednak do zastosowań elektronicznych potrzebny był raczej w postaci cienkich błon. Naukowcy stworzyli je za pomocą lasera nagrzewającego i waporyzującego tlenek barowo-cyrkonowy. Pary związku osadzały się na powierzchni szafiru, tworząc powłokę, a następnie przekształcały się w finalny materiał w wyniku reakcji chemicznej zwanej siarkowaniem.

Jak zapewnia Hao Zeng, profesor fizyki na Uniwersytecie w Buffalo, z eksperymentów wynika, że folie BaZrS3 byłyby znacznie bardziej wydajne w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną niż tradycyjne materiały na bazie krzemu o identycznej grubości używane w ogniwach słonecznych.

Źródło: www.eurasiareview.com

Mirosław Usidus