Naukowcy stworzyli pierwszą na świecie chemiczną maszynę Turinga

Naukowcy stworzyli pierwszą na świecie chemiczną maszynę Turinga
Juan Pérez-Mercader i jego współpracowniczka Marta Dueñas-Díez z Uniwersytetu Harvarda pokazały, jak można sprawić, aby nieożywione systemy chemiczne wykonywały obliczenia podobne do tych, które przeprowadzane są na prostych komputerach. Układ nazwano BZ-TM, czyli maszyną Turinga - Biełousowa-Żabotynskiego, gdyż działa na zasadzie opracowanej przez Turinga a bazuje w sensie chemicznym na reakcji nazywanej reakcją Biełousowa-Żabotynskiego.

„Kiedy rozpoczynają się obliczenia, reaktor BZ-TM zawiera tylko wodę bez odczynu i silny kwas siarkowy,” wyjaśniają naukowcy. Następnie dodawane są kolejne substancje chemiczne reprezentujące trzy litery a, b i c w określonych sekwencjach reprezentujących akceptowane „wyrazy” w formalnym języku maszyny Turinga. W razie dostarczania wyrazów nie akceptowanych, układ chemiczny nie reagował w przewidywany sposób. Powstał więc układ przypominający najprostszy komputer reagujący na określone „polecenia”.

Naukowcy liczą na to, że z czasem poziom złożoności reakcji i obliczeń w maszynie BZ-TM będzie rosnąć, podobnie jak to miało miejsce z kolejnymi generacjami komputerów od czasów opracowania modeli Turinga. W dalszej perspektywie są oczywiście znacznie bardziej złożone chemicznie systemy aż do cząsteczek DNA włącznie. Programowanie na tym poziomie jest na razie jedynie futurologią, ale zgodnie z zasadami, które rządziły rozwojem mocy obliczeniowej komputerów fizycznych, te chemiczne mogłyby również osiągnąć imponujące wyniki.

Źródło: www.vice.com

Mirosław Usidus