Ostatni test Dragona przed lotem załogowym

Ostatni test Dragona przed lotem załogowym
SpaceX wraz z NASA przeprowadziły kluczowy test systemu ewakuacyjnego załogowej kapsuły Dragon.

Jak wynika z informacji na stronie agencji, był to ostatni testowy lot przed załogową misją statku kosmicznego firmy Elona Muska. „Test ten sprawia, że jesteśmy u progu przywrócenia zdolności do wynoszenia astronautów w amerykańskich statkach kosmicznych przy pomocy amerykańskich rakiet starujących z amerykańskiej ziemi,” skomentował udany test administrator NASA Jim Bridenstine.

W ramach testu SpaceX skonfigurował załogowego Dragona w ten sposób, aby ewakuacja rozpoczęła się około 1,5 minuty po starcie. Przeprowadzone zostały wszystkie główne procedury, w tym separacja, odpalenie silnika, rozwinięcie spadochronu i lądowanie. Kapsuła wylądowała bezpiecznie na Oceanie Atlantyckim tuż przy wybrzeżu Florydy.

Połączone zespoły agencji i SpaceX rozpoczynają przeglądy danych z testów, które muszą zostać ukończone przed misją Demo-2, w którym Dragon poleci z astronautami na pokładzie. Program załogowych lotów komercyjnych (Commercial Crew Program) NASA jest realizowany we współpracy z amerykańskim przemysłem lotniczo-kosmicznym, a jego celem jest zbudowanie nowej generacji statków kosmicznych i systemów startowych zdolnych do wynoszenia załóg na niską orbitę ziemską i Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: www.nasa.gov

Mirosław Usidus