Odkrycie najstarszego krateru meteorytowego

Odkrycie najstarszego krateru meteorytowego
Yarrabubba, krater w zachodniej Australii powstał w wyniku uderzenia meteorytu ponad 2,229 mld lat lat temu i jest najstarszym znanym miejscem tego rodzaju impaktu na świecie, o 200 mln lat starszym od jakiegokolwiek innego krateru meteorytowego, znanego na Ziemi. Informację te przyniosła publikacja międzynarodowego zespołu naukowców w czasopiśmie „Nature Communications”.

Aby datować Yarrabubba dokładnie, zespół szukał dowodów „rekrystalizacji uderzeniowej” w minerałach znajdujących się głównie tam, gdzie potężne uderzenie meteorytu przeobraziło strukturę materiałów, w tym cyrkonu i monazytu. Wykrycie takich śladów w minerałach wymagało poszukiwania mikroskopijnych ziaren, przy użyciu zaawansowanego technologicznie procesu skanowania znanego jako Sensitive High Resolution Ion Micro Probe (SHRIMP).

Badacze twierdzą, że kiedy meteor uderzył w to miejsce, było ono pokryte lodem, podobnie jak wiele innych obszarów Ziemi w tym czasie. Według modeli prowadzonych przez zespół, masywne uderzenie, które utworzyło krater o średnicy około 70 kilometrów, mogło wysłać do atmosfery nawet pół biliona ton odparowanego lodu. Tak wielka ilość pary wodnej mogła, zdaniem badaczy, wywołać efekt globalnego ocieplenia. Jednak naukowcy podkreślają, że to tylko spekulacje.

Źródło: www.digitaljournal.com

Mirosław Usidus