Inteligentny system opieki nad seniorami

Inteligentny system opieki nad seniorami
Chińska firma Lanchuang Network Technology Corporation wprowadziła ciekawy zestaw usług skierowany do seniorów. Za równowartość ok. 55 groszy dziennie mogą oni korzystać z jedynego w swoim rodzaju, inteligentnego systemu opieki.

Zestaw składa się z kamerki internetowej podłączanej do telewizora oraz asystenta osobistego Xiaoyi, który jest chińskim odpowiednikiem dostarczanego przez Apple systemu Siri. Dodatkowo klienci mają dostęp do bezpłatnych telefonicznych konsultacji medycznych oraz awaryjnego systemu SOS. Za dodatkową opłatą mogą korzystać np. z usług porządkowych czy cateringu dostarczanego wprost do domu.

System uruchomiony został w kwietniu tego roku i do tej pory zgromadził grono ok. 220 000 klientów z 16 miast. Połowę z nich stanowią mieszkańcy prowincji Szantung, gdzie zlokalizowana jest siedziba firmy. Twórcy systemu założyli sobie bardzo ambitny cel - jeszcze w tym roku chcą osiągnąć łącznie 1,5 mln klientów i podwoić tę liczbę do końca 2021 roku.

Rynek usług skierowanych do seniorów jest w Chinach ogromny z uwagi na szybko starzejące się społeczeństwo. W chwili obecnej ok. 17% tamtejszej ludności (czyli prawie ćwierć miliarda osób) to osoby powyżej 60 roku życia. Według szacunków liczba ta ma ulec podwojeniu do 2050 roku.

Źródło: uk.reuters.com, zdjęcie: pixabay.com

Piotr Fic