Simon Weckert - artysta, który oszukał Google Maps

Simon Weckert - artysta, który oszukał Google Maps
Simon Weckert, berliński artysta, znany z zamiłowania do technologii i cyfrowego świata, zebrał 99 używanych telefonów, włożył je do wózka i nieśpiesznym krokiem ciągnął go po ulicach miasta. Według doniesień, serwery Google Maps zinterpretowały to jako zator komunikacyjny, który w następnie znalazł odzwierciedlenie na mapie i wszyscy użytkownicy aplikacji tak to widzieli. To z kolei skłaniało kierowców do zawracania i unikania ulic, które w rzeczywistości były puste.

"Performance" Weckerta miał na celu badanie roli map i ogólniej - nowej techniki - w naszym codziennym życiu. Inicjator eksperymentu zauważa w mediach, że "oparte na symulacjach mapy i modele świata Google determinują naszą rzeczywistość i wpływają istotnie na postrzeganie przestrzeni fizycznych a w konsekwencji - modeli działania".

W komentarzach, które pojawiły się po eksperymencie w Berlinie dominują refleksje nad inwazją narzędzi Google i podobnych na naszą prywatność i życie. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że Weckert wykazał przede wszystkim niedoskonałość tych systemów, które z dziecinny sposób można "oszukać".

Reportaż z eksperymentu Weckerta:

Źródło: www.slashgear.com

Mirosław Usidus