Obraz przekazywany bezpośrednio do mózgu

Obraz przekazywany bezpośrednio do mózgu
15 lat po utracie wzroku z powodu neuropatii optycznej, hiszpanka Bernardeta Gómez, korzystając z eksperymentalnej techniki, znów jest w stanie rozpoznawać światło, litery, kształty i ludzi, a nawet grać w proste gry wideo. Wszystko to jest możliwe dzięki sygnałom przesyłanym bezpośrednio do jej mózgu za pośrednictwem specjalnego implantu.

Sposób działania: kamera osadzona w parze okularów rejestruje pole widzenia pacjenta i przesyła dane do komputera. Komputer tłumaczy je na bodźce elektryczne, które mózg może odczytać i przekazuje dalej do implantu mózgu przez kabel podłączony do portu w czaszce.

Implant stymuluje neurony w korze wzrokowej pacjenta, które jego mózg interpretuje jako przychodzące informacje sensoryczne. Odbierany obraz ma niską rozdzielczość - pacjent widzi otoczenie w postaci żółtych kropek i kształtów zwanych fosfenami, które uczy się interpretować jako obiekty w otaczającym świecie.

Jak pisze "MIT Technology Review", pani Gómez rozpoczęła współpracę z naukowcami pod koniec 2018 roku. Przez kolejne sześć miesięcy spędzała cztery dni w tygodniu pracując z nową techniką i testując jej granice.

System został opracowany przez Eduardo Fernandeza, dyrektora ds. neuroinżynierii na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Alicante. Wciąż jest na wczesnym etapie badawczym. Bernardeta Gómez jest pierwszą testującą go pacjentką.

Źródło: singularityhub.com

Mirosław Usidus