Obraz przekazywany bezpośrednio do mózgu
Sposób działania: kamera osadzona w parze okularów rejestruje pole widzenia pacjenta i przesyła dane do komputera. Komputer tłumaczy je na bodźce elektryczne, które mózg może odczytać i przekazuje dalej do implantu mózgu przez kabel podłączony do portu w czaszce.
Implant stymuluje neurony w korze wzrokowej pacjenta, które jego mózg interpretuje jako przychodzące informacje sensoryczne. Odbierany obraz ma niską rozdzielczość - pacjent widzi otoczenie w postaci żółtych kropek i kształtów zwanych fosfenami, które uczy się interpretować jako obiekty w otaczającym świecie.
Jak pisze "MIT Technology Review", pani Gómez rozpoczęła współpracę z naukowcami pod koniec 2018 roku. Przez kolejne sześć miesięcy spędzała cztery dni w tygodniu pracując z nową techniką i testując jej granice.
System został opracowany przez Eduardo Fernandeza, dyrektora ds. neuroinżynierii na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Alicante. Wciąż jest na wczesnym etapie badawczym. Bernardeta Gómez jest pierwszą testującą go pacjentką.
Źródło: singularityhub.com
Mirosław Usidus