Jeszcze jeden księżyc Ziemi, ale tymczasowy

Jeszcze jeden księżyc Ziemi, ale tymczasowy
Astronomowie dokonali obserwacji nowego naturalnego satelity naszej planety. Mini-księżyc nazwany 2020 CD3 został odkryty w finansowanym przez NASA obserwatorium Catalina Sky Survey. Ma gabaryty szacowane w przedziale 1,9-3,5 metra i według badaczy, krąży wokół Ziemi od trzech lat. Jego jasność sugeruje przynależność do grupy asteroidów typu C, które są bogate w węgiel i częste w Układzie Słonecznym.

W odkryciu jest tzw. "polski akcent" gdyż odkrył go razem z Teddym Pruynem Polak pracujący w Catalina Sky Survey, Kacper Wierzchoś. Pierwsza obserwacja datuje się na 15 lutego tego roku. Do 17 lutego został on czterokrotnie zaobserwowany, co było wystarczającym dowodem dla ekspertów, aby potwierdzić, że obiekt krąży wokół naszej planety.

Astronomowie podkreślają, że jest on jedynie "tymczasowo związany z Ziemią". Oczekuje się, że asteroida będzie podróżować po orbicie wokół Ziemi jeszcze przez kilka miesięcy, a potem uwolni się od ziemskiej grawitacji i powróci na orbitę wokółsłoneczną. To drugi znany tego rodzaju obiekt w historii obserwacji. Pierwszym była 2006 RH120, mała planetoida (ok. 3-4 m średnicy) przechwycona w roku 2006 przez pole grawitacyjne Ziemi, również tymczasowo.

Źródła: www.nzherald.co.nz

Mirosław Usidus