Czapka niewidka na noktowizory

Czapka niewidka na noktowizory
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w pracy opublikowanej na łamach "Advanced Functional Materials" twierdzą, że opracowali materiał pozwalający na "kamuflaż termiczny". Chodzi o taki rodzaj maskowania, które może ukryć pokryte nim obiekty przed czujnikami wykrywającymi ciepło, takimi jak kamery na podczerwień i noktowizory.

Materiał działa przez ogrzewanie lub chłodzenie powierzchni zewnętrznej, co uzyskuje się dzięki wykorzystaniu stopów termoelektrycznych.

W przypadku np. okrycia materiałem człowieka, powłoka dopasowuje temperaturę zewnętrzną do otoczenia, zachowując jednocześnie temperaturę wewnątrz. Powierzchnia może zmieniać temperaturę w zakresie od 10 do 38 stopni Celsjusza w czasie krótszym niż minuta. Oczywiście, kamuflaż ten nie czyni obiektu niewidzialnym dla nieuzbrojonego oka.

Zespół zastosował zmiennofazowy materiał o konsystencji podobnej do wosku, ale o bardziej złożonych właściwościach. Temperatura topnienia materiału wynosi 30 stopni Celsjusza, czyli tyle samo co temperatura powierzchni ludzkiej skóry. Jeśli temperatura na zewnątrz urządzenia jest wyższa, materiał topi się i stabilizuje, izolując użytkownika, jeśli jest chłodniej, powoli krzepnie, wciąż działając jako warstwa izolacyjna.

Przed badaczami oczywiście jeszcze sporo wyzwań, np. obniżenie masy tego rodzaju kamuflażu i problem zasilania, bo akumulator obecnie starcza na zaledwie godzinę działania kamuflażu termicznego.

Źródło: phys.org

Mirosław Usidus