Koronawirus w 20 sekund?

Koronawirus w 20 sekund?
Z początkiem lutego br. Naukowcy z chińskiego Instytutu Badawczo-Innowacyjnego Alibaba Group opracowali system z algorytmem sztucznej inteligencji diagnozujący wirusa SARS-CoV-2 na podstawie analizy skanów tomografii komputerowej w czasie nawet dwudziestu sekund. Jak zapewniają Chińczycy, system rozpoznaje chorych, osoby co do których istnieje podejrzenie zachorowania oraz ludzi zdrowych z precyzją sięgającą 96 proc. AI potrafi nawet odróżnić przypadki zwykłego zapalenia płuc od groźnego wirusa.

System został opracowany na podstawie analizy danych i obrazów pięciu tysięcy przypadków koronawirusa i został wdrożony w 26 szpitalach szesnastu chińskich prowincji. Plany przewidują udostępnienie go w kolejnej setce szpitali leczących zakażonych pacjentów.

Wykorzystując obrazowanie termiczne do bezkontaktowego wykrywania gorączki, system Alibaby może zmierzyć temperaturę pacjenta z marginesem błędu 0,3 stopnia Celsjusza, co pozwala szybko i niekłopotliwie wykryć osoby, które mają podwyższoną temperaturę ciała i skierować je na dalsze badania.

Nowa, niezwykle szybka metoda wykrywania koronawirusa jest dziełem Akademii DAMO, należącej do giganta instytucji badawczo-innowacyjnej. System AI identyfikuje wirusa za pomocą analizy obrazów z tomografii komputerowej klatki piersiowej pacjenta.

Jak poinformował serwis Alizila.com badacz z DAMO, Xu Minfeng, w placówkach, w których jest już używany ów system, postawił skuteczną diagnozę w ok. 30 tysiącach badań. Warto przypomnieć, że AI, a dokładnie mówiąc algorytm kanadyjskiej firmy BlueDot, jako pierwszy zasygnalizował, że mamy do czynienia z nowym rodzajem groźnego wirusa i choroby.

Źródło: www.alizila.com

Mirosław Usidus