Odrzutowiec na prąd i powietrze

Odrzutowiec na prąd i powietrze
Zespół naukowców z Instytutu Nauk Technicznych Uniwersytetu Wuhan zademonstrował prototyp silnika odrzutowego, który może sam się napędzać bez użycia paliw kopalnych, wykorzystując mikrofalowo generowaną plazmę powietrzną do napędu odrzutowego. Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „AIP Advances”, urządzenie spręża powietrze i jonizuje je mikrofalami, generując plazmę, która tworzy ciąg napędzający. Oznacza to, że samoloty mogą kiedyś latać używając tylko energii elektrycznej i atmosferycznego powietrza jako źródła napędu.

Prototypowe urządzenie plazmowe może unieść kilogramową stalową kulę nad rurą kwarcową, w której powietrze pod wysokim ciśnieniem jest przekształcane w strumień plazmy przez przejście przez mikrofalową komorę jonizacyjną. Skalując rozwiązanie, ciśnienie ciągu w prototypie jest porównywalne z mocą komercyjnego silnika odrzutowego samolotu. Jego twórcy pracują nad poprawą sprawności urządzenia, aby możliwe było zbudowanie pełnoskalowego prototypu.

„Motywacją do naszej pracy jest chęć rozwiązania problemów związanych z globalnym ociepleniem, wynikających z wykorzystywania przez ludzi silników spalinowych na paliwa kopalne do napędzania maszyn, takich jak samochody i samoloty,” podkreślił inżynier z wuhańskiej uczelni, Jan Tang, w komunikacie prasowym na temat badań. „Nie ma potrzeby stosowania żadnych paliw kopalnych w naszym projekcie, a zatem nie ma emisji dwutlenku węgla powodującej efekty cieplarniane i globalne ocieplenie”.

Źródło: www.eurekalert.org

Mirosław Usidus