Mikro-auto z mega-ambicjami

Mikro-auto z mega-ambicjami
Firma ElectraMeccanica zaprojektowała ciekawą konstrukcję jednoosobowego pojazdu, który wyglądem do złudzenia przypomina samochód, ale w sensie technicznym jest elektrycznym trójkołowym motocyklem. Solo, bo tak nazwano urządzenie, ma wkrótce wyjechać na ulice Los Angeles.

Pojazd prowadzi się jak samochód - ma samochodową kierownicę i nożne pedały gazu oraz hamulca. Ma tylko jedno siedzenie, ale wejść doń można drzwiami po obu stronach po obu stronach. Wyposażone jest również w bagażnik oraz udogodnienia typowe dla pełnowymiarowego samochodu osobowego, w tym zestaw grający stereo Bluetooth, klimatyzację i rejestrator z kamerą.

Korzenie ElectraMeccanica siegają włoskiej firmy, która w latach sześćdziesiątych budowała repliki Porsche. Firma ta przeniosła się do kanadyjskiego Vancouver w latach 90-tych. Pierwowzór konstrukcji Solo pojawił się w 2015 r. Do tej pory wyprodukowano dwie partie tych pojazdów wcześniejszej generacji, z których część nadal jest eksploatowana w Kanadzie. Nowa wersja produkcyjna Solo będzie produkowana w Chongqing, w Chinach, we współpracy z chińskim producentem motocykli Zongshen Industrial Group, produkującym około trzech milionów motocykli rocznie.

Źródło: www.nytimes.com

Mirosław Usidus