Program który wyjaśni najtrudniejszą matematykę przez obrazy

Program który wyjaśni najtrudniejszą matematykę przez obrazy
Dzięki nowemu narzędziu stworzonemu na Uniwersytecie Carnegie Mellon każdy może teraz przetłumaczyć abstrakcje matematyczne na estetyczne i mające wielkie walory edukacyjne ilustracje. Narzędzie umożliwia użytkownikom tworzenie wykresów przez proste wpisanie zwykłego wyrażenia matematycznego, an podstawie których program automatycznie sporządza ilustracje. W przeciwieństwie do kalkulatora graficznego, obsługiwane wyrażenia nie są ograniczone do podstawowych funkcji, lecz mogą być złożonymi relacjami z każdej dziedziny matematyki.

Badacze nazwali go Penrose na cześć znanego matematyka i fizyka Rogera Penrosea, który słynie z używania diagramów i innych wizualnych schematów do przekazywania skomplikowanych koncepcji matematycznych i naukowych. „Niektórzy matematycy mają talent do ręcznego rysowania pięknych diagramów, ale one znikają, gdy tylko tablica kredowa zostanie wytarta,” zauważa adiunkt Keenan Crane z Carnegie Mellon. „Chcemy, aby ekspresyjna siła obrazu była dostępna dla każdego”.

Zespół badawczy opracował na potrzeby narzędzia specjalny język programowania, którego matematycy powinni się nauczyć bez trudu a całość ma pozwolić im na stosowanie naturalnych technik notacji matematycznej. Naukowcy zaprezentują program Penrose na konferencji SIGGRAPH 2020 poświęconej grafice komputerowej i technikom interaktywnym, która odbędzie się w lipcu tego roku wirtualnie, a to z powodu pandemii COVID-19.

Reportaż filmowy o programie Penrose

Źródło: scienceblog.com

Mirosław Usidus