Rekordowo mały silnik jonowy

Rekordowo mały silnik jonowy
Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej skonstruowali miniaturowy silnik jonowy, który, jak zapewniają, jest w stanie utrzymać satelitę na stabilnej orbicie okołoziemskiej. Podstawą jego działania jest płynny ind w niewielkiej kolczastej koronie z wolframu, który generuje pole elektryczne i wystrzeliwuje dodatnio naładowane jony, zapewniając ciąg. Koronka składa się z 28 malutkich igieł i ma tylko jeden centymetr średnicy.

Uzyskiwane moce rzędu od 10 do maksymalnie 400 mikroniutonów są niewielkie, ale na orbicie powinny wystarczyć do drobnego manewrowania, np. w celu uniknięcia zderzeń z innymi obiektami. ESA mówi o możliwości zwiększenia mocy mikrosilnika do tysiąca mikroniutonów czyli do jednego miliniutona.

Urządzenie o nazwie „IFM Nano Thruster” będące owocem 15 lat współpracy ESA z firmą FOTEC z Austrii, zostało przetestowane w przestrzeni kosmicznej i teraz jest już dostępne na rynku. Silniczek nie ma żadnych ruchomych części, a jego indowy materiał pędny w temperaturze pokojowej pozostaje w stanie stałym. Aby rozpocząć pracę, wymaga więc ogrzania. Wyzwaniem było wykonanie odpowiednio trwałych i cienkich igieł. Jednak po tysiącach testów udało się w końcu zbudować trwałą konstrukcję.

Źródło: www.esa.int

Mirosław Usidus