Bicie dzwonów w ziemskiej atmosferze

Bicie dzwonów w ziemskiej atmosferze
Według badań, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy, cała ziemska atmosfera wibruje niczym dzwon. Jego brzmienie ma charakter niskotonowy w tle z wysokotonowymi „wydźwiękami”. Naukowcy sądzą, że odkrycie to może pomóc lepiej prognozować wzorce ziemskiej pogody i lepiej poznać strukturę ziemskiej atmosfery.

Rezonanse atmosferyczne zostały po raz pierwszy teoretycznie zaproponowane na początku XIX wieku przez francuskiego fizyka Pierrea-Simona Laplacea, którego dynamiczna teoria pływów oceanicznych pozwoliła naukowcom na przewidywanie zniekształceń w atmosferze planety. Według współautora badań Kevina Hamiltona, profesora w Międzynarodowym Centrum Badań Pacyfiku na Uniwersytecie Hawajskim, tony dźwiękowe są tworzone przez ogromne fale ciśnieniowe, które przemieszczają się po całym świecie, zaś każda z nich odpowiada za różne częstotliwości rezonansu.

Studium zawiera szczegółową analizę obserwacji ciśnienia atmosferycznego na przestrzeni 38 lat. Badacze znaleźli dziesiątki różnych fal krążących wokół Ziemi w szachownicowym wzorze. Badania koncentrowały się w szczególności na falach o czasie trwania od 2 do 33 godzin, które przemieszczają się poziomo w atmosferze, poruszając się po świecie z dużą prędkością (przekraczającą 1100 kilometrów na godzinę).

Źródło: phys.org

Mirosław Usidus