Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dwupiętrowy dom z druku 3D

Dwupiętrowy dom z druku 3D
W Belgii, przy pomocy największej w Europie drukarki 3D postawiono jeden z największych domów powstałych za pomocą techniki druku trójwymiarowego. Na tle innych konstrukcji tego rodzaju na świecie wyróżnia się tym, że ma dwie kondygnacje. Według firmy Kamp C, która odpowiada za konstrukcję, to największy dom w historii, wydrukowany "w jednym kawałku" i z wykorzystaniem pojedynczej stacjonarnej drukarki.

Wykorzystanie przez Kamp C urządzenie o rozmiarach ok. 10 na 10 metrów działa na podobnej zasadzie jak mniejsze drukarki 3D, z tą różnicą, że zamiast tworzywa sztucznego używa specjalnej betonowej mieszanki układanej warstwa po warstwie. "Wytrzymałość materiału na ściskanie jest trzykrotnie większa niż konwencjonalnej cegły budowlanej," powiedziała serwisowi New Atlas Marijke Aerts, kierownik projektu. "Poza włóknami w betonie, ilość zastosowanego zbrojenia z siatki drucianej jest niewielka. Ze względu na zastosowaną technologię druku, szalunki były zbędne, co pozwala zaoszczędzić około sześćdziesiąt proc. materiałów, czasu i budżetu".

Konstrukcja o powierzchni użytkowej ponad 90 metrów kwadratowych jest wciąż raczej demonstracyjną wersją, pokazująca zdolności techniczne, niż konstrukcją przeznaczoną do zamieszkania, ale zdaniem twórców w zupełności nadaje się do mieszkania i została nawet wyposażona w ekologiczne atrybuty, takie jak panele słoneczne i ogrzewanie podłogowe.

Źródło: www.digitaltrends.com

Mirosław Usidus