Koronawirusowy tester niemal błyskawiczny

Koronawirusowy tester niemal błyskawiczny
Mała brytyjska firma zajmująca się badaniem DNA o nazwie DnaNudge opracowała urządzenie wielkości tostera, które może wykryć COVID-19 w ciągu zaledwie 1,5 godziny, bez konieczności analizy laboratoryjnej. Doniosła o tym agencja Bloomberg, zaś brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) zamówiła już pięć tysięcy tych maszyn, a także kartridże do testowania pacjentów z koronawirusem.

Maszyna została pierwotnie zaprojektowana z myślą o pomocy użytkownikom w dostosowaniu ich diety do ich odziedziczonych genów. Założyciel, Christofer Toumazou, profesor Imperial College London, zmienił plany w związku z narastającą pandemią. Urządzenie potrzebuje tylko wymazu z nosa lub trochę śliny, aby wykryć ślady koronawirusa. Może ona nawet wykryć inne choroby, takie jak grypa i powszechna infekcja wirusowa znana pod skrótem RSV. Powiadamia on również użytkownika o tym, czy pobrano odpowiednią próbkę lub czy konieczne jest ponowne przeprowadzenie testu.

Agencja nie podaje danych na temat dokładności diagnoz maszyny. Jak twierdzi DnaNudge, urządzenie może okazać się pomocne w identyfikacji pacjentów z COVID-19. "Jeśli ktoś przyjdzie i lekarz nie jest pewien, czy ma COVID, pomaga mu relatywnie szybko podjąć decyzję, gdzie powinien się udać pacjent," powiedział Bloombergowi Graham Cooke, profesor chorób zakaźnych w Imperial College London.

Źródło:www.bloomberg.com

Mirosław Usidus