Chemicy tworzą najjaśniejsze materiały fluorescencyjne, jakie znamy

Chemicy tworzą najjaśniejsze materiały fluorescencyjne, jakie znamy
Przez wprowadzenie dodatnio naładowanych barwników fluorescencyjnych do struktury materiału nowej klasy, opisowo określanych jako „małocząsteczkowe jonowe sieci izolujące”(SMILES) uzyskano efekty fluorescencyjne, które z powodzeniem można stosować ciałach stałych bez utraty blasku, napisali badacze w czasopiśmie „Chem”.

Chociaż obecnie dostępnych jest ponad 100 tysięcy różnych barwników fluorescencyjnych, prawie żaden z nich nie może być mieszany i dopasowywany w przewidywalny sposób w celu tworzenia materiałów o stałych właściwościach optycznych. Barwniki mają tendencję do wygaszania się wzajemnie w bliskim kontakcie ze sobą, co zmniejsza intensywność. Aby przezwyciężyć ten problem, naukowcy zmieszali kolorowy barwnik z bezbarwnym roztworem makrocząsteczki nazywanej cyjanostarem, która zapobiega interakcji cząsteczek fluorescencyjnych podczas zestalania się mieszaniny, zachowując ich właściwości optyczne w nienaruszonym stanie. W miarę jak mieszanina stawała się ciałem stałym, powstawały struktury sieci SMILES, które następnie rosły w kryształy, wytrącały się w suche proszki, a w końcu tworzyły cienką warstwę. Barwniki w takiej strukturze są odporne na wygaszanie fluorescencji.

„Materiały te mają potencjalne zastosowania w każdej dziedzinie techniki, która wymaga jasnej fluorescencji lub wymaga projektowania właściwości optycznych, w tym w pozyskiwaniu energii słonecznej, obrazowaniu biologicznym i laserach,” zapewnia Amar Flood, chemik na Uniwersytecie Indiana, współtwórca opracowania naukowego.

Źródło: www.chemeurope.com