Elektronika noszona zasilana potem noszącego

Elektronika noszona zasilana potem noszącego
Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow z powodzeniem opracowali prototyp urządzenia, który, jak zapowiadają może sprawić, że popularne opaski fitness (fitness trackery) mogą działać bez konieczności ładowania akumulatorów, gdyż konwencjonalne elektrolity zostałyby zastąpione ludzkim potem.

Inżynierowie opracowali nowy typ elastycznego superkondensatora, który może być w pełni naładowany zaledwie 20 mikrolitrami płynu i jest wystarczająco wytrzymały, aby przetrwać 4 tys. cykli typów wygięć i skrętów, które może napotkać podczas użytkowania.

Powlekanie tkaniny poliestrowo-celulozowej cienką warstwą polimeru znanego jako sulfonian poli(3,4-etylenodioksytiofenu) polistyrenu - lub PEDOT:PSS, tworzy elektrodę superkondensatora. Ponieważ tkanina pochłania pot użytkownika, zawarte w pocie jony dodatnie i ujemne oddziałują na powierzchnię polimeru, tworząc elektrochemiczną reakcję, która generuje energię.

Badacze testowali skuteczność tej technologii, zakładając ochotnikom biegającym na zewnątrz i na bieżni w pomieszczeniu, układy o wymiarach 2 cm na 2 cm. Biegacz pocił się na tyle, że urządzenie generowało około 10 miliwatów mocy, co wystarczało, by zasilić niewielki zestaw diod LED, które działały do momentu zatrzymania się biegacza. Opracowanie naukowe na ten temat, zatytułowane "Wearable Supercapacitor based on Conductive PEDOT: PSS Coated Cloth and Sweat Electrolyte", zostało opublikowany w "Advanced Materials".

Zobacz także:

Elektronika noszona