Potężne laserowe działo okrętowe nowego typu

Potężne laserowe działo okrętowe nowego typu
Jak głosi oficjalny komunikat, potężny system broni laserowej na pokładzie statku amerykańskiej marynarki wojennej USS Portland podczas testu na Oceanie Spokojnym "skutecznie unieruchomił bezzałogowy pojazd powietrzny". System Technology Maturation Laser Weapon System Demonstrator (LWSD) MK 2 MOD 0, opracowany przez Northrup Grumman, pozwala okrętom bronić się przed bezzałogowcami latającymi i mniejszymi łodziami wroga.

Jak informuje US Navy system ten to pierwszy przykład zastosowania lasera półprzewodnikowego o wysokiej klasie energetycznej - nowej klasy uzbrojenia energetycznego, która według dowództwa amerykańskiego może "utorować drogę dla przyszłych systemów uzbrojenia". CNN w swojej informacji sugeruje, że system ten ma znacznie większą moc niż dotychczas testowane, korzystając z 150-kilowatowego lasera. Poprzednio testowane były lasery o mocach 15 i 30 kilowatów. Znanemu systemowi broni laserowej LaWS, o mocy 30 kilowatów, również, podczas testu w 2017 roku, udało się zestrzelić maszynę latającą.

"Pięć lat temu, niewielu ludzi martwiło się o zagrożeniem związanym z dronami," skomentował Roy Azevedo, prezes Raytheon Space and Airborne Systems, w opublikowanym komunikacie. "Teraz słyszymy o atakach lub wtargnięciach cały czas". Były już doniesienia o międzynarodowych potyczkach z użyciem broni energetycznej. W lutym, Marynarka Wojenna USA poinformowała, że chiński okręt wojenny ostrzelał Bronia laserową (zobacz także: Broń z dużym ilorazem inteligencji) jeden ze swoich samolotów obserwacyjnych.