I znów rekord internetu

I znów rekord internetu
Zespół inżynierów z londyńskiego University College pod kierownictwem Lidii Galdino osiągnął nowy rekord szybkości transmisji danych przez Internet. Pracując we współpracy z firmami Xtera i KDDI Research, naukowcy z UCL zdołali przesłać dane z prędkością 178 terabitów na sekundę. To kilka razu więcej niż niedawny rekord pobity przez badaczy australijskich.

Rekord ten został osiągnięty poprzez transmisję danych w znacznie szerszym zakresie długości fal, niż jest to zazwyczaj stosowane w światłowodach. Obecna infrastruktura wykorzystuje pasmo 4,5 THz. Wchodzą na rynek komercyjne systemy w paśmie 9 THz. Badacze z UCL wykorzystali pasmo o 16,8 THz. Osiągnęli to przez połączenie równych technik wzmacniających moc sygnału. Zmaksymalizowali też prędkości przez opracowanie nowych konfiguracji sygnałów zwanych Geometric Shaping, które lepiej wykorzystują właściwości fazy, jasności i polaryzacji światła. W ten sposób byli w stanie manipulować właściwościami każdej długości fali.

Wyniki tych prac brzmią niezwykle obiecująco, gdyż badacze wykorzystywali w nich istniejące już światłowody. Zatem, przynajmniej teoretycznie, można zastosować opracowaną przez UCL technikę w sieciach, które już mamy z koniecznością dodania w infrastrukturze jedynie nowych wzmacniaczy co 40 do 100 kilometrów sieci. Praca naukowa opisująca badania opublikowana została w „IEEE Photonics Technology Letters”.

Źródło: www.techexplorist.com

Mirosław Usidus