Hologramy jak z „Gwiezdnych Wojen”

Hologramy jak z „Gwiezdnych Wojen”
Używając starannie przygotowanych nanomateriałów, naukowcy z Tokijskiego Uniwersytetu Rolniczo-Technicznego zdołali zagiąć wiązki światła laserowego w taki sposób, że powstał holograficzny obraz o parametrach do tej pory nieznanych, porównywanych przez obserwatorów do hologramów znanych z filmów serii „Gwiezdne Wojny”. Dzięki nowej technice stworzono obraz obracającej się kuli ziemskiej. Prace zespołu japońskich badaczy opisane zostały w czasopiśmie „Optics Express”.

Na razie efekt nie jest perfekcyjny pod względem wizualnym. Sam hologram składa się jedynie z czterdziestu ośmiu klatek filmowych. W czasach, gdy hologramy artystów widać w znacznie lepszej jakości na scenach, nie wydaje się to wielkie osiągnięcie. Ale to pozory. Japońska technika jest znacznie bardziej zaawansowana, pozwala oglądać trójwymiarowy obraz z każdej strony i nie stosuje żadnych „sztuczek” optycznych oszukujących oko.

Do rozbicia światła laserowego, by utworzyło trójwymiarowy obraz kuli ziemskiej służą wykonane w nanomateriale przez który wiązka przechodzi specjalne „łuski”, o rozmiarach mniejszych niż długość fali czerwonego światła laserowego. Przygotowanie tego materiału wymaga czasu. Badacze sugerują, że przygotowanie ich techniką sześciominutowego hologramu zajęłoby 800 godzin. Ale mimo to, mają duże nadzieje. „Naszym celem jest rozwinięcie tej techniki do tego stopnia, aby w końcu udało się uzyskać pełne kolory,” wyjaśnia inżynier i autor badań Kentaro Iwami w opublikowanym w mediach komunikacie prasowym.

Pokaz holograficznego filmu z Japonii

Źródło:phys.org

Mirosław Usidus