Kostki sportowe do układania - co warto wiedzieć przed zakupem?

Kostki sportowe do układania - co warto wiedzieć przed zakupem?
Gry i zabawy logiczne są nieodłącznym elementem ludzkiej kultury, od czasów bardzo dawnych. Zgodnie z opinią specjalistów, pierwsze gry logiczne powstały już kilka tysięcy lat przed naszą erą i służyły rozrywce - spędzaniu wolnego czasu, czy też zabawom towarzyskim. Obecnie, rynek gier logicznych rozwija się coraz szybciej, a wśród dostępnych przybywa nowych pomysłów.

Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy tak zwane kostki sportowe - czyli rodzaje kostek (takich jak Kostka Rubika), zaliczane do grupy zabawek logicznych. Ich rozwiązanie potrafi przysporzyć nie lada rozrywki wielu spośród nas.

Kostki sportowe - jakie rodzaje znajdziemy i po jakie warto sięgać?

Kostki sportowe występują w rozmaitych wersjach, różniących się mechanizmem działania, ilością modułów, kierunkiem ich przesuwania oraz innymi, mniej istotnymi parametrami. Do grupy najbardziej popularnych należą wspomniane już Kostki Rubika - niewielkie sześciany zbudowane z mniejszych sześcianików. Standardowa wersja zbudowana jest z 54 elementów, najczęściej identycznych rozmiarów i pokrytych standardowym układem kolorów (niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony, biały).

Znajdziemy również kostki innych rozmiarów - i rodzajów:
- 2x2x2,
- 4x4x4,
- 5x5x5,
- 6x6x6,
- 7x7x7.

Kostki takie wykonane są z elementów identycznych rozmiarów, a ich ścianki pokryte zostały najczęściej z takim samym zestawem barw.

Inne rodzaje kostek sportowych

Osobną kategorię tworzą kostki Gear Cube, obecnie dostępne najczęściej w trzech podstawowych wersjach. Ich budowa różni się znacząco od kostek rubika - wykorzystano w nich mechanizm zębaty, dzięki czemu poszczególne moduły można obracać o kąt pełnych 90 stopni. Do ułożenia tego typu kostki wystarczy opanowanie kilku podstawowych algorytmów. Gear Cuby występują także w wersjach zmiennokształtnych i innych modyfikacjach tego segmentu łamigłówek.

Megaminx to rodzaj kostek złożony z dwunastu ścianek, zazwyczaj w kształcie pięciokąta. Kostki takie są niezwykle wytrzymałe - nadają się do nauki układania przed długi okres - a dzięki odpowiednio ściętym krawędziom pozwalają na szybkie przesuwanie ich modułów.

Kostki piramidalne - zwane pyraminx - to urządzenia o trójkątnych ściankach, złożonych z mniejszych modułów o identycznym kształcie. Kostki takie wykorzystywane są często jako odskocznia od tradycyjnych kostek sześciennych. Kostki typu skewb wykorzystywane są przez amatorów speedcubigu i innych fanów układanek sześciennych. Wyjątkowość ich konstrukcji polega na tym, że ścianki złożone są z przechylonego kwadratu i narożników, które można przekręcać a całość wpisana jest w sześcian. Ułożenie kostki skewb polega na takim ustawieniu wszystkich elementów, aby każda ze ścian była stworzona z wyłącznie jednego koloru.

Gdzie kupować kostki sportowe?

Osobom poszukującym zaufanych dostawców kostek sportowych (i innych gier logicznych) polecamy zapoznać się z ofertą https://speedcube.pl/. Kostki oferowane przez ten sklep wykonane zostały wyłącznie z tworzyw sztucznych najwyższej jakości. Ma to olbrzymi wpływ na przebieg zabawy kostkami - brak jakichkolwiek wad fabrycznych oraz dokładnie wyprofilowane krawędzie pozwalają na wykonywanie szybkich i płynnych ruchów.