Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Plastik rozkładający się w zaledwie rok

Plastik rozkładający się w zaledwie rok
Niemieccy uczeni z Instytutu Systemów Produkcyjnych i Technologii Projektowych Fraunhofera opracowali nowy rodzaj bio-tworzywa sztucznego, które jest wytwarzane z odpadów i podlega rozkładowi w ciągu dwunastu miesięcy. Nowa technika produkcji jest opisana w internetowy serwisie „New Atlas”.

Tworzywo, biodegradowalny polihydroksymaślan (PHB), produkowany jest z odpadów przemysłowych, takich jak oleje, które zawierają duże ilości resztek minerałowych. Materiał ten ma właściwości podobne do polipropylenu, termoplastycznego polimeru stosowanego do produkcji rur, plastikowych kubków, toreb do pakowania, podzespołów technicznych i artykułów gospodarstwa domowego.

Jednak w odróżnieniu od produktów z polipropylenu, rozkład produktów z nowych tworzyw, opracowanych przez niemieckich specjalistów, nie trwa setek lat lecz zaledwie ok. roku. Twórcy nowego materiału mają też nadzieję, że jej wprowadzenie nie tylko zmniejszy poziom zaśmiecenia Ziemi plastikowymi odpadami, ale również ograniczy zapotrzebowanie na ropę naftową, wykorzystywaną obecnie z procesach produkcji tworzyw sztucznych.

Źródło: www.easternherald.com

Mirosław Usidus