Rzecz, która po zanurzeniu w cieczy traci na… widzialności

Rzecz, która po zanurzeniu w cieczy traci na… widzialności
Japońscy naukowcy skonstruowali instalacje, które określa się jako maszyny Rube’a Goldberga, w których udaje się uzyskać efekt całkowitej niewidzialności jedynie za pomocą przemyślnych zabiegów związanych z kompozycją oleistej cieczy, w której zanurzane są obiekty, tak aby współczynnik załamania światła w cieczy był taki sam jak szklanego obiektu, który w niej jest zanurzony.

Badacze przedstawiają na opublikowanym filmie dwie instalacje. Jedna to proste naczynie wypełnione cieczą, w którym znika po zanurzeniu całkowicie, szklana płytka. Druga instalacja to zanurzony w cieczy tor, po którym poruszają się obiekty, przy czym niektóre elementy toru są całkowicie niewidzialne - widzimy jedynie walec staczający się po schodkach z, jak się można domyślić, szkła o określonym współczynniku załamania. Rzecz cała wygląda jak zabawa, ale poszukujące nowych technik kamuflażu wojsko może się tym zainteresować.

Maszyny Rube’a Goldberga nazwę swa i koncepcję zawdzięczają Reubenowi Goldbergowi, amerykańskiemu rysownikowi, rzeźbiarzowi, pisarzowi, inżynierowi i wynalazcy. Zasłynął z serii popularnych rysunków przedstawiających złożone urządzenia wykonujące proste czynności. Stał się inspiracją dla różnych międzynarodowych konkursów, w których zadaniem uczestników jest zbudowanie skomplikowanej maszyny wykonującej prostą czynność.

Prezentacja instalacji japońskich naukowców

Źródło: interestingengineering.com

Mirosław Usidus