Woda na Księżycu, w miejscach, w których się nie spodziewaliśmy

Woda na Księżycu, w miejscach, w których się nie spodziewaliśmy
Należące do NASA Astronomiczne Stratosferyczne Obserwatorium w Podczerwieni (SOFIA) potwierdziło obecność wody na nasłonecznionej powierzchni Księżyca. Odkrycie to wskazuje, że woda może być rozprowadzana po powierzchni Księżyca, a nie występować jedynie w zimnych, zacienionych miejscach, takich jak okolice bieguna południowego, gdzie wcześniej wykryto znaczące ilości wody w postaci zamarzniętej.

Aparatura wykryła cząsteczki wody w kraterze Claviusa, jednym z największych kraterów widocznych z Ziemi, znajdującym się na półkuli południowej Księżyca. Wcześniejsze obserwacje powierzchni Księżyca wykazywały obecność wodoru, ale nie były w stanie rozróżnić, czy chodzi o wodę, czy grupe hydroksylową (OH). Dane z tego miejsca mówią występowaniu wody w stężeniach od 100 do 412 części na milion, co można porównać z butelką wody na metr sześcienny gleby. Wyniki zostały opublikowane w „Nature Astronomy”.

Wprawdzie odkryte stężenie wody jest relatywnie niewysokie - dla porównania, pustynia Sahara ma 100 razy większą ilość wody w gruncie niż stężenie wykryte przez SOFIA na Księżycu. Jednak odkrycie to nasuwa pytania, jak powstaje tam woda i jak utrzymuje się ona w tak surowych warunkach jak księżycowe. SOFIA znajduje się na pokładzie zmodyfikowanego Boeing 747SP, latającego na wysokości 15 tys. metrów ponad 99 proc. pary wodnej zawartej w ziemskiej atmosferze, co pozwala uzyskać wyraźniejszy obraz w podczerwieni. Wykorzystując urządzenie Faint Object infraRed CAmera współpracujące z 106-calowym teleskopem FORCAST, SOFIA zdołała wychwycić specyficzną dla cząsteczek wody, długość fali 6,1 mikrona.

Reportaż o księżycowym odkryciu

Źródło: www.nasa.gov

Mirosław Usidus