Wykrywanie COVID-19 na podstawie kaszlu

Wykrywanie COVID-19 na podstawie kaszlu
Algorytm wykrywający COVID-19 na podstawie nieuchwytnych dla ludzkiego ucha zmian we wzorcach odgłosu kaszlu został opracowany w laboratorium Massachusetts Institute of Technology (MIT). Naukowcy w celu stworzenia algorytmu pobrali dziesiątki tysięcy próbek audio od osób kaszlących na ochotnika. Publikacja na ten temat ukazała się w "IEEE Journal of Engineering in Medicinie and Biology".

Podczas testów algorytm MIT wskazywał chorobę COVID–19 u kaszlących osób z oficjalnym pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 z dokładnością do 98,5 proc. w przypadku. W grupie ludzi, w której kaszel był jedynym objawem tej choroby algorytm wykazał się stuprocentową trafnością wskazań. Laboratorium MIT zebrało w celu uczenia algorytmu około 70 tysięcy próbek audio kaszlu. Dwa tysiące pięćset z nich to były próbki od osób z potwierdzonymi przypadkami koronawirusa.

"Praktyczne zastosowania algorytmu mogą polegać na codziennym sprawdzaniu uczniów, pracowników i innych ludzi, w miarę otwierania szkół, miejsc pracy i transportu, lub na testach zbiorowych w celu szybkiego ostrzegania o wybuchach epidemii w grupach," czytamy w publikacji na ten temat. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują oprócz MIT także brytyjski Uniwersytet Cambridge, amerykański Uniwersytet Carnegie Mellon i brytyjski startup medyczny Novoic.

Źródło: www.bbc.com

Mirosław Usidus