Pierwszy pasażerski przejazd koleją Hyperloop

Pierwszy pasażerski przejazd koleją Hyperloop
Przedstawiciele kierownictwa firmy Virgin Hyperloop Josh Giegel i Sara Luchian mieli okazję jako pierwsi pasażerowie przejechać się wewnątrz kapsuły testowej superszybkiej kolei podróżującej w tubach próżniowych. Podczas przejazdu, który trwał zaledwie 15 sekund, kapsuła osiągnęła prędkość do 172 km/h.

Pierwsza pasażerska próba odbyła się na 500-metrowym odcinku kolejki, który wcześniej posłużył do przeprowadzenia aż 400 bezzałogowych testów. Giegel i Luchian wsiedli do kapsuły XP-2, która w komercyjnej wersji ma przewozić do 28 pasażerów. Ta docelowa wersja ma być wyposażona w w wiele zabezpieczeń, w tym m. in. w układ wykrywający zachowanie Hyperloopa odbiegające od normy i dokonujący automatycznych manewrów w nagłych wypadkach.

Zanim Hyperloop wjechał tunelu próżniowego, pojazd musiał przejechać przez specjalną śluzę. Następnie udało się rozpędzić go do prędkości podawanej wcześniej. Pasażerowie poczuli podobne przyspieszenie jak w wypadku przebywania na pokładzie odrzutowca podczas startu. Docelowo, na dłuższym torze, pojazd ma rozpędzić się do ponad tysiąc kilometrów na godzinę.

Film z przejazdu pasażerskiego Hyperloop:

Źródło: www.dezeen.com

Mirosław Usidus