Pamięć komputera na poziomie pojedynczych atomów

Pamięć komputera na poziomie pojedynczych atomów
Inżynierowie z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin stworzyli najmniejsze jak dotąd urządzenie do zapisu danych. Badanie, których wyniki opublikowano niedawno w "Nature Nanotechnology", opierają się na odkryciu sprzed dwóch lat, gdy udało się zbudować rekordowo cienkie urządzenie nazwane "atomrystorem" do przechowywania informacji. W tej nowej pracy naukowcy jeszcze bardziej zredukowali rozmiary, zmniejszając powierzchnię przekroju poprzecznego do zaledwie jednego nanometra kwadratowego.

Urządzenie należy do kategorii memrystorów, popularnego obszaru badań technik zapisu danych zajmującego się komponentami elektrycznymi z możliwością modyfikacji rezystancji pomiędzy dwoma terminalami bez konieczności stosowania trzeciego terminalu w środku, czyli bramki. Oznacza to, że mogą one być mniejsze niż znane pamięci komputerowe. Najnowsza wersja, opracowana w Narodowym Laboratorium Oak Ridge obiecuje pojemność około 25 terabitów na centymetr kwadratowy, czyli sto razy większą gęstość pamięci na warstwę w porównaniu z dostępnymi na rynku urządzeniami pamięci flash.

"Gdy pojedynczy dodatkowy atom metalu wchodzi do nanoskalowego otworu w warstwie i wypełnia go, oddaje materiałowi część własnej przewodności, a to prowadzi do zmiany właściwości lub efektu zapamiętania danych," wyjaśnia zasadę działania nowego memrystora Deji Akinwande, kierujący badaniami. "Święty Graal nauki to zejście do poziomu, w którym pojedynczy atom kontroluje funkcję pamięci, i to osiągnęliśmy w naszych nowych badaniach". Badacze użyli do budowy rekordowej urządzenia pamięciowego dwusiarczku molibdenu (MoS 2 ) ale sądzą, że ich odkrycia mogą mieć zastosowanie w setkach podobnych materiałów o warstwach grubości zbliżonej do jednego atomu.

Źródło: www.eurasiareview.com

Mirosław Usidus