Rekordowy zegar oparty na efektach kwantowych

Rekordowy zegar oparty na efektach kwantowych
Nowy rekord w dziedzinie precyzji zegara atomowego należy do zespołu naukowców z Massachusetts Institute of Technology, który do stworzenia super-dokładnego urządzenia wykorzystał metodę opartą na zjawisku splątania kwantowego. Osiągnięcie i praca zostały opisane w artykule opublikowanym w "Nature".

Do skonstruowania nowego zegara atomowego, naukowcy splątali około 350 atomów iterbu. Częstotliwość oscylacji tego pierwiastka jest identyczna ze światłem widzialnym. Jego atomy drgają sto tysięcy razy szybciej na sekundę niż atomy cezu, najczęściej wykorzystywanego obecnie do budowy zegarów atomowych. Monitorowanie tych oscylacji z wyższą dokładnością pozwoliło naukowcom wyznaczyć znacznie krótsze przedziały czasowe niż w znanych konstrukcjach, dzięki czemu zegar stał się bardziej precyzyjny.

Praca zegara wymaga chłodzenia gazu składającego się z atomów i przechwytywania ich w szczelinie optycznej pomiędzy dwoma lustrami. Wiązka laserowa wystrzelona w lustra daje efekt ping-ponga, uderzając w atomy i tworząc między nimi kwantowe splątania. Do pomiaru średniej częstotliwości drgań zastosowano inny laser.

Źródło: bigthink.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Zagadka czasu
Zegar działający wstecz
Rzeczy, które na razie są niewidzialne