Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Materiał, który przechowa ciepło słoneczne "na zapas"

Materiał, który przechowa ciepło słoneczne "na zapas"
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Lancaster w Wielkiej Brytanii opracował nowy sposób przechowywania energii słonecznej nawet przez kilka miesięcy, z możliwością uwalniania jej na żądanie w postaci ciepła. Inaczej mówiąc, tworzenie "zapasów" energii w ciepłych słonecznych dniach "na zimę". Metoda w teorii pozwala na dodatkowe ogrzanie zarówno domów, czy biur, znacznie zmniejszając ich oddziaływanie na środowisko.

Badacze opracowali szkielet metaloorganiczny (znany jako MOF), który składa się z jonów metali połączonych w postaci trójwymiarowych struktur. Cząsteczki znajdujące się w porach tych struktur są zdolne do pochłaniania światła UV i mogą zmienić swój kształt wskutek działania światła lub ciepła. Cząsteczki azobenzenu - związku pochłaniającego światło (w tym przypadku) mogą pozostać uwięzione w temperaturze pokojowej aż do momentu, w którym zostanie doprowadzone ciepło z zewnątrz w celu ich zmiany. Testy wykazały, że materiał taki jest w stanie przechować energię przez ponad cztery miesiące.

Azobenzen działa jak fotoprzełącznik, maszyna molekularna, która reaguje na bodziec zewnętrzny, taki jak światło lub ciepło. Dostarczenie ciepła do kompozytu MOF powoduje szybkie uwolnienie energii również w postaci ciepła, które może być wykorzystane do ogrzania innych materiałów lub urządzeń. "Działa to trochę jak materiały zmiennofazowe, które są używane do dostarczania ciepła w podgrzewaczach rąk", pisze w komunikacie starszy wykładowca Uniwersytetu w Lancaster, John Griffin, współautor pracy na temat badań opublikowanej w czasopiśmie "Chemistry of Materials". Uczeni podkreślają, że magazynowanie energii w kompozytowym ciele stałym jest łatwiejsze i ma przewagę nad dotychczas stosowanymi rozwiązaniami opartymi głównie na substancjach ciekłych i ma większą stabilność chemiczną.

Źródło: bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Nowe metamateriały: światło pod kontrolą
Prędkość światła - stała i nienaruszalna