Pierwsza wielka sieć kwantowej komunikacji z Chin

Pierwsza wielka sieć kwantowej komunikacji z Chin
Chińscy naukowcy zbudowali pierwszą na świecie zintegrowaną kwantową sieć komunikacyjną, łączącą ponad siedemset światłowodów na Ziemi, z dwoma łączami typu Ziemia-satelita. Zbudowano kompleks telekomunikacyjny długości 4600 km, od Pekinu do Szanghaju. Zespół, kierowany przez Jianwei Pan, Yuao Chen, Chengzhi Peng z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hefei, opisał w "Nature" swoje osiągnięcie i możliwości praktycznego zastosowania komunikacji w przyszłości.

Za pomocą zaufanych przekaźników zintegrowano naziemną sieć światłowodową z połączeniami satelitarnymi, co pozwala obsługiwać ponad stu pięćdziesięciu użytkowników komercyjnych i instytucjonalnych w całych Chinach, w tym banki państwowe i lokalne, miejskie sieci energetyczne oraz rządowe strony internetowe. W ciągu ostatnich lat chiński zespół intensywnie testował i ulepszał wydajność różnych elementów zintegrowanej sieci. Na przykład dzięki zwiększonej częstotliwości taktowania i bardziej wydajnemu protokołowi kwantowej dystrybucji klucza QKD, łącze satelita-Ziemia ma obecnie średnią prędkość generowania klucza 47,8 kilobitów na sekundę, 40 razy wyższą od poprzedniej. Naukowcy pobili również rekord naziemnej QKD do ponad 500 km, stosując nową technologię zwaną dual-field QKD (TF-QKD).

W przyszłości zespół będzie dalej rozbudowywał sieć w Chinach i pracował z partnerami z Austrii, Włoch, Rosji i Kanady. Dążą oni również do rozwoju małych, ekonomicznych satelitów QKD wraz z odbiornikami naziemnymi jak również satelitów o średniej i wysokiej orbicie okołoziemskiej, co docelowo ma pozwolić osiągnąć QKD o zasięgu nawet dziesięciu tysięcy kilometrów.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

W sercu mechaniki kwantowej
Fizyka komputerowa... Dla tych, którzy się nie poddają