Cegły z grzybów, okna z przezroczystego drewna

Cegły z grzybów, okna z przezroczystego drewna
Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu w Maryland opracowali oryginalne nowe materiały budowlane: cegły z materiału grzybopochodnego oraz wytrzymały przezroczysty materiał pochodzący z drewna. Surowce opracowane zostały z myślą o ekologii i ochronie klimatu, choć możliwości produkcji ich na masową skalę nie są jeszcze potwierdzone.

Wynalazki cegieł z grzybów i przezroczystego drewna są owocem odrębnych projektów badawczych, mimo pochodzenia z jednej uczelni. Tworzywo do produkcji nowego rodzaju cegieł oparto na strukturach grzybni i ekologicznych materiałach pozwalających grzybom się rozwijać. Ostatecznie powstaje materiał lekki jak drewno, ale wytrzymałości zbliżonej do betonu - tak przynajmniej sugerują udostępnione prezentacje.

Przezroczyste drewno powstaje natomiast wskutek modyfikacji ligniny w materiale drzewnym. Polega to na pokryciu powierzchni drewna nadtlenkiem wodoru, poddaniu go promieniowaniu UV imitującemu naturalne światło słoneczne, a następnie nasączeniu go etanolem i wypełnieniu porów bezbarwną żywicą epoksydową. W efekcie powstaje materiał przezroczysty a zarazem lżejszy, wytrzymalszy i lepiej izolujący niż szkło.

Film o cegłach z grzybo-pochodnego materiału:

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

High-tech na placu budowy
Szkło wodne
Energia ze słońca na każdym kroku