Praprababcia jak żywa

Praprababcia jak żywa
Hitem Internetu stała się usługa Deep Nostalgia, oferowana przez firmę genealogiczną MyHeritage, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji licencjonowanej przez D-ID, do animacji zdjęć starej daty, w wyniku czego generowane są krótkie filmiki ożywiające archiwalne portrety. W przypadku zdjęć ze starych rodzinnych albumów może dać to wzruszające wręcz efekty, jednak internauci podsunęli programowi obrazy, które po animacji wyglądają nieco przerażająco.

Użytkownicy chcący skorzystać z usługi muszą założyć darmowe konto na MyHeritage.com, a następnie przesłać zdjęcie. Proces jest zautomatyzowany - serwis ulepsza obraz przed animacją. Fotosy stworzone przed zakończeniem rejestracji są automatycznie usuwane. Deep Nostalgia jest w stanie wprawić w ruch jedynie pojedyncze zdjęcia głowy, portrety - animuje jedynie twarze.

Po opublikowaniu informacji o udostepnieniu narzędzia Deep Nostalgia natychmiast stał się generatorem memów dla internautów. Użytkownicy zaczęli zadawać programowi takie obrazy jak np. zdjęcia starożytnych posągów, czasem zdekompletowane, co dawało efekty nieco jak z horroru. Jednak zabawa ma swoje ograniczenia, gdyż jeden użytkownik w darmowej wersji serwisu ma możliwość załadowania jedynie do pięciu zdjęć.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Czy fotografia żegna się z optyką?
Cyfrowa fotografia
Fotografia epoki smartfonów